We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Pro 12.9 5th Gen 2021 Clear Guard
SKU
IPAP12.95CLG
- Full back and side protection clear bumper case with air cushion technology
- Made from a soft TPU frame and premium acrylic back cover to help protect your device from accidental damage
- Slim and lightweight design
- Precise cut outs allow full access to all the devices functionalities and ports
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 12.9 " |
| SKU | IPAP12.95CLG |
| EAN | 5056521480543 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Full back and side protection clear bumper case with air cushion technology
•Made from a soft TPU frame and premium acrylic back cover to help protect your device from accidental damage.
•Slim and lightweight design
•Precise cut outs allow full access to all the devices functionalities and ports
•Made from a soft TPU frame and premium acrylic back cover to help protect your device from accidental damage.
•Slim and lightweight design
•Precise cut outs allow full access to all the devices functionalities and ports
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 12.9 5th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 12.9 5th Gen |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Transparent |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPad Pro 12.9 5th Gen 2021 C...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Hot Product
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAP12.95CLG
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8098
|
D31854
|
TSS994GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
Targus
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





