We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPad Pro 13 2024 360 Rotating Case
SKU
IPAPR13360RO
- High quality faux leather case with microfiber interior and additionally secured with an elastic strap to ensure maximum protection for your device
- Fully functioning Smart Cover supports the iPad's Sleep/wake feature
- Unique rotating 3 Point incline design with horizontal & vertical capability, perfect for watching for handsfree viewing
- Full access to all controls and features with precise cut-outs for the speakers, camera and other ports
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 13 " |
| SKU | IPAPR13360RO |
| EAN | 5056521480710 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This high-quality faux leather case is designed to provide maximum protection for your device. With its microfiber interior and elastic strap, it secures your device while offering full access to all controls and features. The fully functioning Smart Cover supports the iPad's Sleep/wake feature, and its unique rotating 3-Point incline design allows for both horizontal and vertical viewing, making it perfect for hands-free use.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Pro 13 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPad Pro 13 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Apple iPad Pro 13 2024 360 Rotatin...
Login for pricing
|
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Hot Product
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAPR13360RO
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8098
|
D31854
|
TSS994GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
Targus
|
| Material |
Faux leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
| Case type |
Folio case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





