We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 14 Clear Gel case
SKU
IPH14CG
- Full back and side protection case
- Made from strong, durable, transparent soft silicone
- Enhances the original design of the phone
- Ultra-thin and lightweight profile
- Precise cut-outs for full access to ports and features
- Non-slip, shock-resistant material
- Helps protect against scratches and accidental damage
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Gel |
| Product colour | Transparent |
| SKU | IPH14CG |
| EAN | 5056521465274 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This clear gel case provides full back and side protection while maintaining the original look of your phone. Made from strong, durable, transparent soft silicone, it enhances the phone’s design without adding bulk. The ultra-thin and lightweight construction features precise cut-outs for easy access to all ports and functions, while the non-slip, shock-resistant material helps protect against accidental drops, scratches, and everyday wear.
| Design | |
|---|---|
| Material | Gel |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Gel |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | IPHONE 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Gel |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | IPHONE 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Apple iPhone 14 Clear Gel case
Login for pricing
|
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Hot Product
dbramante1928 Bulk - eco-shield - iPho...
Login for pricing
|
New
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 15...
Login for pricing
|
Bestseller
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 15...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH14CG
|
RE67CL004189
|
RE67CL004188
|
ESSECL004207
|
RE67CL004234
|
RE61CL004232
|
| Manufacturer |
JLC
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Gel
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Folio case
|





