We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 14 Military Case
SKU
IPH14MI
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH14MI |
| EAN | 5056521454520 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection rugged case
Made from a premium two-layer, shock absorbing
polycarbonate and strong silicone
Tough round corners offer robust protection and helps to protect your phone from accidental damage
Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
Compatible with wireless charging devices
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Silicone |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Package type | Polybag |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in screen cover | No |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone 14 Military Case
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH14MI
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





