We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 14 Plus Matte Silicone Case
SKU
IPH14PLMS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
JLC Apple iPhone 14 Plus Matte Silicone Case
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH14PLMS |
| EAN | 5056521474290 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | Out of Stock |
"•Full back and side protection case
•Made from a flexible and shock absorbing soft silicone which provides great protection and helps to prevent accidental damage.
•lightweight design with anti-slip grip and precise cut-outs, providing full access to all the phones ports and features.
•Easy to clean design that allows dirt, dust, and fingerprints to be easily wiped away."
•Made from a flexible and shock absorbing soft silicone which provides great protection and helps to prevent accidental damage.
•lightweight design with anti-slip grip and precise cut-outs, providing full access to all the phones ports and features.
•Easy to clean design that allows dirt, dust, and fingerprints to be easily wiped away."
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Iphone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Iphone 14 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone 14 Plus Matte Silicon...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Hot Product
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case Samsun...
Login for pricing
|
New
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 15...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH14PLMS
|
SAFE95156
|
RE67CL004189
|
RE67CL004188
|
SAFE95320
|
RE67CL004234
|
| Manufacturer |
JLC
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





