We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 14 Pro Executive Wallet
SKU
IPH14PREXW
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH14PREXW |
| EAN | 5056521454933 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full front, back and side protection wallet case with a silicone interior case to hold the phone securely in place
Made of high quality faux textured leather with inside slots to store credit cards, notes or business cards
Precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports
Magnetic closing clasp helps to keep the phone protecte
Movie stand feature allows hands-free access for calls and video calls
Compatible with wireless charging devices
Made of high quality faux textured leather with inside slots to store credit cards, notes or business cards
Precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports
Magnetic closing clasp helps to keep the phone protecte
Movie stand feature allows hands-free access for calls and video calls
Compatible with wireless charging devices
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Silicone |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Flap closure |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Package type | Polybag |
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Flap closure |
| Features | |
| Pattern | No pattern |
| Case type | Shell case |
| Card pocket | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Built-in screen cover | No |
| Belt clip | No |
| Easy to apply | Yes |
| Anti-yellowing protection | Yes |
| MagSafe compatible | No |
| Closure type | Flap closure |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Belt clip | No |
| Lanyard | No |
| Wrist strap included | No |
| Ring included | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone 14 Pro Executive Wallet
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Mobilis SPECTRUM mobile phone case 15....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH14PREXW
|
00177801
|
031009
|
77-80951
|
77-65304
|
066001
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Mobilis
|
| Material |
Silicone
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Holster case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





