We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 15 Brushed Silicone Case
SKU
IPH15BS
- Full back and side protection with a brushed textured back
- Made from premium, flexible, and shock-absorbent silicone
- Super thin and lightweight with an air-cushioned structure for extra protection
- Precise cut-outs for full access to all functions and ports
- Side buttons allow optimal responsiveness
- Compatible with wireless charging devices
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH15BS |
| EAN | 5056521462327 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This brushed silicone case provides full back and side protection for your phone. Made from premium, flexible, and shock-absorbent silicone, it offers a lightweight and super-thin design with an air-cushioned structure to protect against accidental damage. The precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports, while the side buttons ensure optimal responsiveness. Additionally, it is compatible with wireless charging devices.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPhone 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPhone 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Apple iPhone 15 Brushed Silicone C...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH15BS
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





