We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone 15 Roma Case
SKU
IPH15ROA
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH15ROA |
| EAN | 5056521484015 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Precise cut out, magnetic case offers lifetime protection for your phone
•Invisible kickstand unlocks possibilities for entertainment and work
•Compatible with MagSafe and Qi wireless chargers without signal interference
•Built-in N52 strong magnetic ring for super adsorption capacity, enabling fast, stable wireless charging
•Constructed with a high-impact hard PC back layer and soft TPU inner layer with reinforced corners and enhanced screen and camera protection, up to 4x more than standard cases
•Invisible stand is lightweight at 10g, allows portrait and landscape placement, and is ergonomically designed for optimal viewing angles
•Invisible kickstand unlocks possibilities for entertainment and work
•Compatible with MagSafe and Qi wireless chargers without signal interference
•Built-in N52 strong magnetic ring for super adsorption capacity, enabling fast, stable wireless charging
•Constructed with a high-impact hard PC back layer and soft TPU inner layer with reinforced corners and enhanced screen and camera protection, up to 4x more than standard cases
•Invisible stand is lightweight at 10g, allows portrait and landscape placement, and is ergonomically designed for optimal viewing angles
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iphone 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iphone 15 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone 15 Roma Case
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
Login for pricing
|
New
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH15ROA
|
00177801
|
77-80951
|
77-65304
|
T21-9235
|
T21-9237
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





