We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & 7/8 Matte Silicone - Red
SKU
IPH78MS_RD
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Red |
| SKU | IPH78MS_RD |
| EAN | 5056521467728 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection case
Made from a flexible and shock absorbing silicone which helps to protect the phone from accidental damage
Lightweight design with an anti-slip grip
Precise cut-outs allow full access to all ports and functionalities
Easy to clean design that allows dirt, dust and fingerprints to be easily wiped away
Compatible with wireless charging devices
Available in the following colours: Black, Navy, White, Turquoise, Light Pink, Red
Made from a flexible and shock absorbing silicone which helps to protect the phone from accidental damage
Lightweight design with an anti-slip grip
Precise cut-outs allow full access to all ports and functionalities
Easy to clean design that allows dirt, dust and fingerprints to be easily wiped away
Compatible with wireless charging devices
Available in the following colours: Black, Navy, White, Turquoise, Light Pink, Red
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Red |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | SE 2020/2022 & 7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Red |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | SE 2020/2022 & 7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & 7/...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Hot Product
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case Samsun...
Login for pricing
|
New
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 15...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH78MS_RD
|
SAFE95156
|
RE67CL004189
|
RE67CL004188
|
SAFE95320
|
RE67CL004234
|
| Manufacturer |
JLC
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Product colour |
Red
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





