We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Ecotec Case - Black
SKU
IPH678EC
Login for pricing
In Stock:
47 available
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Ecotec Case - Black
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled fibre,Straw,Wheat |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH678EC |
| EAN | 5056521400534 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
JLC are proud to be supporting the environment by offering our eco-friendly case which is made from 20% wheat straw and 80% recycled TPU
The case is degradable and can be recycled with local recycling centres (please check with your local recycling centre)
Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
Full access to all ports and functionalities
Supports wireless charging
The case is degradable and can be recycled with local recycling centres (please check with your local recycling centre)
Raised edges and anti-slip material protect the screen and camera from accidental damage
Full access to all ports and functionalities
Supports wireless charging
| Design | |
|---|---|
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled fibre, Straw, Wheat |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iP...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 14...
Login for pricing
|
Hot Product
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case Samsun...
Login for pricing
|
New
dbramante1928 Bulk - Nuuk - iPhone 15...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH678EC
|
SAFE95156
|
RE67CL004189
|
RE67CL004188
|
SAFE95320
|
RE67CL004234
|
| Manufacturer |
JLC
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
Dbramante1928
|
| Material |
N/A
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





