We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Matte Clear Case- Black
SKU
IPH678MC
Login for pricing
In Stock:
93 available
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iPhone 6/7/8 Matte Clear Case- Black
- Full back and side protection case
- Frosted hard PC back with TPU bumper
- Raised edges help protect the screen
- Precise cut-outs for all ports and functionalities
- Responsive side buttons
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH678MC |
| EAN | 5056521400664 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This case provides full back and side protection while enhancing the phone’s natural design. Made with a frosted hard PC back and a flexible TPU bumper, it offers reliable protection with a slim profile. Raised edges help protect the screen, while precise cut-outs and responsive side buttons ensure full functionality and ease of use.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6/7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
JLC Apple iPhone SE 2020/2022 & iP...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case iPhone...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH678MC
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
MO61PISA1641
|
SAFE95156
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





