We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad Mini 6 Cobra Case - Black
SKU
IPAMI6COB
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | IPAMI6COB |
| EAN | 5056521422857 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•The cases three-layer design is made from premium hard plastic and soft silicone, which provides additional drop/impact protection
•Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
•Built in kickstand and pencil holder
•Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
•Precise cut outs allow access to all the devices features and ports
•Built in kickstand and pencil holder
•Built in dust plug to prevent damage to the devices charging port
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Plastic, Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Plastic, Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC iPad Mini 6 Cobra Case - Black
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAMI6COB
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
THZ865GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





