We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPad Mini 6 Halcyon Case
SKU
IPAMI6HA
- Full back and side protection bumper case
- Made from clear silicone with raised edges and reinforced corners for enhanced protection
- Precise cut-outs for easy access to all features and ports
- Durable, anti-scratch material to prevent accidental drops and damage
| Product main colour | Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 8.3 " |
| SKU | IPAMI6HA |
| EAN | 5056521422611 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
The JLC iPad Mini 6 Halcyon Case offers full back and side protection with a durable bumper design. Crafted from clear silicone, it features raised edges and reinforced corners to safeguard your device and screen from accidental drops and damage. The precise cut-outs ensure easy access to all the tablet's features and ports, while the anti-scratch material adds an extra layer of durability.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | No |
| Material | Silicone |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Mini 6 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Transparent |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | No |
| Shoulder strap | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC iPad Mini 6 Halcyon Case
Login for pricing
|
Popular
Urban Factory GST08UF tablet case 26.7...
Login for pricing
|
Bestseller
DICOTA D32002 tablet case 27.7 cm (10....
Login for pricing
|
Hot Product
Hama Fold 17.3 cm (6.8") Folio Bl...
Login for pricing
|
Lenovo ZG38C06913 tablet case 22.1 cm...
Login for pricing
|
New
Hama Fold Folio Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPAMI6HA
|
GST08UF
|
D32002
|
217168
|
ZG38C06913
|
217241
|
| Manufacturer |
JLC
|
Urban Factory
|
Dicota
|
Hama
|
Lenovo
|
Hama
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
Polyurethane
|
PU plastic
|
Polyurethane
|
| Product main colour |
Transparent
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
Amazon
|
Lenovo
|
Amazon
|
| Case type |
Shell case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|
Folio case
|





