We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC IPH14PRBS mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
IPH14PRBS
- Full back and side protection case
- Brushed textured back design
- Premium thick, flexible, shock-absorbent silicone
- Slim and lightweight construction
- Air-cushioned structure for shock and drop protection
- Precise cut-outs for full access to all ports and functions
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | IPH14PRBS |
| EAN | 5056521454858 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This full back and side protection case features a brushed textured finish for a sleek and modern look. Made from premium thick, flexible, and shock-absorbent silicone, it provides reliable everyday protection. The slim and lightweight design incorporates an air-cushioned structure to help safeguard your phone against accidental shocks and drops.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Pro |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC IPH14PRBS mobile phone case 17 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPH14PRBS
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





