We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC IPHNSEMI mobile phone case 11.9 cm (4.7") Shell case Black
SKU
IPHNSEMI
Login for pricing
In Stock:
141 available
JLC Apple iPhone SE 2020 & iPhone 6/7/8 Military Case- Black
| Maximum screen size | 4.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | IPHNSEMI |
| EAN | 5060725445772 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Full back and side protection rugged case
•Made from a premium two-layer, shock absorbing polycarbonate and strong silicone
•Tough round corners offer robust protection and helps to protect your phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
•Compatible with wireless charging devices
•Made from a premium two-layer, shock absorbing polycarbonate and strong silicone
•Tough round corners offer robust protection and helps to protect your phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
•Compatible with wireless charging devices
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | SE 2020/2022 & iPhone 7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | SE 2020/2022 & iPhone 7/8 |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC IPHNSEMI mobile phone case 11.9 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPHNSEMI
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





