We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC iPhone XR Matte Clear - Black
SKU
IPHXRMC
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | IPHXRMC |
| EAN | 5056521402422 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection case
Made from a frosted clear hard PC back and TPU bumper
Frosted clear back construction enhances the phones natural design
Raised edges help to protect the phones screen
Precise cut-outs provide full access to all ports/functionalities and sensitive side buttons allow responsive operation.
Made from a frosted clear hard PC back and TPU bumper
Frosted clear back construction enhances the phones natural design
Raised edges help to protect the phones screen
Precise cut-outs provide full access to all ports/functionalities and sensitive side buttons allow responsive operation.
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Skin case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone XR |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Features | |
| Case type | Skin case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone XR |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
You may also be interested in
| Product |
Popular
JLC iPhone XR Matte Clear - Black
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
Recommended
PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case iPhone...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IPHXRMC
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
MO61PISA1641
|
SAFE95156
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
PANZERGLASS
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Skin case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





