We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Lenovo Tab M8 FHD 2020 Wolverine Case with Screen - Black
SKU
LENTM820WO+SC
Login for pricing
In Stock:
50 available
JLC Lenovo Tab M8 FHD 2020 Wolverine Case with Screen - Black
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Maximum screen size | 8 " |
| SKU | LENTM820WO+SC |
| EAN | 5056521404075 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Rugged 3-piece design made of a polycarbonate and flexible silicone to prevent accidental damage
Precise cut outs for all ports and functions allows easy access to all the tablets features
360 Degree rotatable kickstand and adjustable hand strap provides a multi-angle user experience
Detachable and adjustable 5ft shoulder strap allows you to carry your device vertically or horizontally
Available with or without a built-in screen protector
Integrated stylus holder (model dependant)
Precise cut outs for all ports and functions allows easy access to all the tablets features
360 Degree rotatable kickstand and adjustable hand strap provides a multi-angle user experience
Detachable and adjustable 5ft shoulder strap allows you to carry your device vertically or horizontally
Available with or without a built-in screen protector
Integrated stylus holder (model dependant)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Lenovo Tab M8 FHD 2020 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 20.3 cm (8") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Lenovo Tab M8 FHD 2020 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Hand strap | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Shoulder strap | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Lenovo Tab M8 FHD 2020 Wolverine C...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LENTM820WO+SC
|
031014
|
981890114040
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Case type |
Shell case
|
Holster case
|
Sleeve case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|





