We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Microsoft Surface Pro 9 Force Case with Shoulder Strap
SKU
MICSP9FRC
- Premium TPU and polycarbonate construction
- Rugged design protects against scratches and accidental damage
- Built-in adjustable hand strap for secure handling
- Type Cover channel for quick keyboard attachment/removal (keyboard sold separately)
- Full access to all ports and device features
- Integrated stylus/pen holder
| Product main colour | Black,Transparent |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | MICSP9FRC |
| EAN | 5056521481670 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This rugged case is made from premium TPU and polycarbonate materials to help protect your device from scratches and accidental damage. The robust design features a built-in adjustable hand strap for secure handling. A dedicated Type Cover channel allows quick attachment and removal of the Pro Type Cover keyboard without removing the case (keyboard sold separately). Precise cut-outs provide full access to all ports and features, and an integrated stylus holder keeps your pen secure and within reach.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | SURFACE PRO 9 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | SURFACE PRO 9 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Microsoft Surface Pro 9 Force Case...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear Metropolis 25.4 cm (1...
Login for pricing
|
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
Login for pricing
|
Popular
Targus Click-In 26.7 cm (10.5") F...
Login for pricing
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MICSP9FRC
|
321076114040
|
THZ749GL
|
THZ85008GL
|
77-62038
|
77-62047
|
| Manufacturer |
JLC
|
Urban Armor Gear
|
Targus
|
Targus
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blue
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Bumper case
|
Cover case
|
Folio case
|
Folio case
|
Cover case
|
Folio case
|





