We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Motorola G53 Oxford Case
SKU
MOTOG53OX
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Motorola |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | MOTOG53OX |
| EAN | 5056521457866 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection case with a patterned back
•Made from thick premium, flexible and shock absorbent silicone
•Lightweight design with an air cushioned structure that protects your phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports and side buttons allow optimal responsive operation.
•Made from thick premium, flexible and shock absorbent silicone
•Lightweight design with an air cushioned structure that protects your phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports and side buttons allow optimal responsive operation.
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | JLC Motorola G53 Oxford Case |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Motorola |
| Compatibility | JLC Motorola G53 Oxford Case |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Motorola G53 Oxford Case
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MOTOG53OX
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Motorola
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





