We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A15 Tyre
SKU
SAMA15TY
- Full back and side protection rugged case
- Made from durable dual-layer materials: hard thermoplastic shell + strong silicone inner case
- Integrated kickstand for hands-free viewing
- Precise cut-outs for full access to all ports and functionalities
- Integrated side buttons for smooth operation
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA15TY |
| EAN | 5056521466059 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This rugged case offers full back and side protection for your phone. Built from durable dual-layer materials, it combines a hard thermoplastic shell with a strong silicone inner case. It features an integrated kickstand for hands-free viewing during calls or video watching. Precise cut-outs ensure easy access to all ports and functions, while integrated side buttons provide optimal responsiveness.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A36 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A36 |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
Popular
JLC Samsung A15 Tyre
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA15TY
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





