We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A40 Military - Case
SKU
SAMA40MI
| Maximum screen size | 5.9 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA40MI |
| EAN | 5056521424196 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection rugged case Made from a premium two-layer, shock absorbing polycarbonate and strong silicone Tough round corners offer robust protection and helps to protect your phone from accidental damage Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A40 |
| Maximum screen size | 15 cm (5.9") |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A40 |
| Maximum screen size | 15 cm (5.9") |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
JLC Samsung A40 Military - Case
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA40MI
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





