We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A40 Taurus Case- Black
SKU
SAMA40TA
| Maximum screen size | 5.9 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA40TA |
| EAN | 5056521415439 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Full back and side protection rugged case
•A triple layer design which is made from hard PC and Flexible TPU materials.
•This case comes with a sturdy and adjustable lanyard (for an additional cost) which is easily attached and removed from the case
•Integrated kickstand allows hands-free viewing for videos and calls
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
•A triple layer design which is made from hard PC and Flexible TPU materials.
•This case comes with a sturdy and adjustable lanyard (for an additional cost) which is easily attached and removed from the case
•Integrated kickstand allows hands-free viewing for videos and calls
•Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A40 |
| Maximum screen size | 15 cm (5.9") |
| Protection features | Shock resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A40 |
| Maximum screen size | 15 cm (5.9") |
| Protection features | Shock resistant |
You may also be interested in
| Product |
New
JLC Samsung A40 Taurus Case- Black
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
Login for pricing
|
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA40TA
|
00177801
|
77-80951
|
77-65304
|
T21-9235
|
T21-9237
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





