We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A54 Matte Silicone Case With Lanyard
SKU
SAMA54MSSL
| Maximum screen size | 6.4 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA54MSSL |
| EAN | 5056521466295 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Specification:
•Full back and side protection case
•Made from a flexible and shock absorbing soft silicone which provides great protection and helps to prevent accidental damage.
•lightweight design with anti-slip grip and precise cut-outs, providing full access to all the phones ports and features.
•Easy to clean design that allows dirt, dust and fingerprints to be easily wiped away.
•Full back and side protection case
•Made from a flexible and shock absorbing soft silicone which provides great protection and helps to prevent accidental damage.
•lightweight design with anti-slip grip and precise cut-outs, providing full access to all the phones ports and features.
•Easy to clean design that allows dirt, dust and fingerprints to be easily wiped away.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A54 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | A54 |
| Maximum screen size | 16.3 cm (6.4") |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A54 Matte Silicone Case Wi...
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
Login for pricing
|
New
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA54MSSL
|
00177801
|
77-80951
|
77-65304
|
T21-9235
|
T21-9237
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Silicone
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





