We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung A54 Military Case
SKU
SAMA54MI
- Full back and side protection with a rugged case
- Made from premium two-layer, shock-absorbing polycarbonate and strong silicone
- Tough round corners offer robust protection against accidental damage
- Precise cut-outs for full access to all the phone’s functions and features
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA54MI |
| EAN | 5056521458191 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
The JLC Samsung A54 Military Case provides full back and side protection with its rugged design. Made from a premium two-layer shock-absorbing polycarbonate and strong silicone, this case offers reliable durability. The tough round corners provide extra protection, helping to safeguard your phone from accidental damage. Precise cut-outs ensure full access to all the phone's features, including ports, buttons, and cameras.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Card pocket | No |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A54 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Card pocket | No |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A54 |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Built-in screen cover | No |
| Easy to apply | Yes |
| MagSafe compatible | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung A54 Military Case
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA54MI
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





