We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Galaxy A13 5G Gladiator Protective Case – Black
SKU
SAMA135GGLA
- Full back and side rugged protection
- Heavy-duty polycarbonate and TPU construction
- Air-cushioned technology for enhanced shock absorption
- Integrated 360° rotating kickstand for hands-free viewing
- Compatible with magnetic car mounts
- Precise cut-outs for full access to ports and features
- Responsive side buttons for easy operation
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMA135GGLA |
| EAN | 5056521448871 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This rugged protective case offers full back and side protection to help safeguard your phone from accidental drops and everyday damage. Constructed from heavy-duty polycarbonate and TPU materials with air-cushioned technology, it delivers enhanced shock absorption and durability. The integrated 360-degree rotating kickstand enables convenient hands-free viewing, while compatibility with magnetic car mounts adds everyday practicality. Precise cut-outs and responsive side buttons ensure full access to all ports, features, and controls.
| Design | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A13 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung A13 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Samsung Galaxy A13 5G Gladiator Pr...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA135GGLA
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





