We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Galaxy A14 4G Halcyon Case
SKU
SAMA14HA
- Full back and side protection bumper case
- Hard clear silicone back
- Soft silicone raised edge helps protect the screen
- Slim and lightweight design
- Precise cut-outs for all ports and phone features
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | SAMA14HA |
| EAN | 5056521457590 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This bumper case provides full back and side protection while maintaining a slim and modern look. It features a hard, clear silicone back combined with a soft silicone raised edge to help protect the screen from everyday impacts. Precise cut-outs ensure easy access to all phone features and ports without compromising usability.
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Galaxy A14 4G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Galaxy A14 4G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Galaxy A14 4G Halcyon Case
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMA14HA
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





