We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Galaxy Xcover 7 Brushed Silicone Case Blue
SKU
SAMXC7BSBU
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Blue |
| SKU | SAMXC7BSBU |
| EAN | 5056521480345 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Full back and side protection case with a brushed textured back
•Made from premium, flexible and shock absorbent silicone
•Super thin and lightweight design with an air cushioned structure that protects the phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports
•Side buttons allow optimal responsive operation
•Made from premium, flexible and shock absorbent silicone
•Super thin and lightweight design with an air cushioned structure that protects the phone from accidental damage
•Precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports
•Side buttons allow optimal responsive operation
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Blue |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | XCOVER 7 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Blue |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | XCOVER 7 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Samsung Galaxy Xcover 7 Brushed Si...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMXC7BSBU
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Blue
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





