We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung S24 Plus Gladiator with Camera Cover
SKU
SAMS24PLGLACC
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMS24PLGLACC |
| EAN | 5056521467025 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Specification:
Full back and side protection rugged case to help protect your phone from accidental damage.
Made from a heavy-duty hard PC material and TPU edge with air cushion technology.
360-degree rotating kickstand, allows handsfree viewing and is compatible with magnetic car mounts
Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports.
Full back and side protection rugged case to help protect your phone from accidental damage.
Made from a heavy-duty hard PC material and TPU edge with air cushion technology.
360-degree rotating kickstand, allows handsfree viewing and is compatible with magnetic car mounts
Precise cut-outs allow full access to all the phones functionalities/ports.
| Design | |
|---|---|
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | S24 PLUS |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | S24 PLUS |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung S24 Plus Gladiator with Ca...
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
Login for pricing
|
New
Tech21 Evo Lite mobile phone case 16.3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMS24PLGLACC
|
00177801
|
77-80951
|
77-65304
|
T21-9235
|
T21-9237
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





