We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A 10.1 2019 Rhino Case - Green
SKU
SAMTA10.119RH_GN
- Heavy duty 4-piece design made from durable polycarbonate and silicone materials
- Offers excellent protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage
- Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection
- The built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment
- Precise cut-outs allow full access to all the devices features and ports
| Product main colour | Green |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.1 " |
| SKU | SAMTA10.119RH_GN |
| EAN | 5056521439701 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
•Heavy duty 4-piece design made from durable polycarbonate and silicone materials.
•Offers excellent protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage.
•Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection.
•The built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment.
•Precise cut-outs allow full access to all the devices features and ports.
•Offers excellent protection for your device, helping to protect against shocks and accidental damage.
•Shock absorbing pads built into the polycarbonate back panel help to give extra protection.
•The built-in shatter-proof screen helps to protect your display from the outside environment.
•Precise cut-outs allow full access to all the devices features and ports.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | PVC |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | JLC Samsung Tab A 10.1 2019 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | PVC |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | JLC Samsung Tab A 10.1 2019 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Green |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A 10.1 2019 Rhino Case...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA10.119RH_GN
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
THZ865GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
| Material |
PVC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Green
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|
Folio case
|





