We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A7 8.7 Lite Titanium Case
SKU
SAMTA78.7LTI
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | SAMTA78.7LTI |
| EAN | 5056521435093 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Dual layered shockproof design made from durable PC & TPU materials
•Multi-purpose hand strap which can be used as a multi angle stand for hands free viewing
•Full access to all the devices ports and features
•Reinforced corners and protective rugged design protects your device, screen and camera from accidental damage
•Responsive side buttons allow optimal use
•Multi-purpose hand strap which can be used as a multi angle stand for hands free viewing
•Full access to all the devices ports and features
•Reinforced corners and protective rugged design protects your device, screen and camera from accidental damage
•Responsive side buttons allow optimal use
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | PU plastic, Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A7 8.7 Lite |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | PU plastic, Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Samsung Tab A7 8.7 Lite |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A7 8.7 Lite Titanium C...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Hot Product
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA78.7LTI
|
031014
|
T21-8093
|
T21-8098
|
D31854
|
TSS994GL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
Targus
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|





