We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A7 Lite 8.7 Tyre Case - Black
SKU
SAMTA78.7LTY
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | SAMTA78.7LTY |
| EAN | 5056521413633 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Dual layered design helps to protect your device from bumps, scrapes and accidental damage
The textured finish and impact-resistant polycarbonate exoskeleton adds extra protection
Precise cut-outs for the speakers, camera and other ports all access to all the devices features and ports
An integrated kickstand allows handsfree access (for landscape viewing)
The textured finish and impact-resistant polycarbonate exoskeleton adds extra protection
Precise cut-outs for the speakers, camera and other ports all access to all the devices features and ports
An integrated kickstand allows handsfree access (for landscape viewing)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A7 Lite 8.7 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Stand mode | Yes |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A7 Lite 8.7 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | No |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Hand strap | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A7 Lite 8.7 Tyre Case...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Hot Product
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ZG38C04741 tablet case 20.3 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA78.7LTY
|
T21-8093
|
T21-8098
|
D31854
|
TSS994GL
|
ZG38C04741
|
| Manufacturer |
JLC
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
Targus
|
Lenovo
|
| Material |
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Icarus
|
| Case type |
Shell case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Folio case
|





