We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A8 10.5 (2021) Executive Wallet Case - Black
SKU
SAMTA810.521EW
Login for pricing
In Stock:
105 available
JLC Samsung Tab A8 10.5 (2021) Executive Wallet Case - Black
- Premium faux leather construction
- Flip front cover for full screen protection
- Smart Cover supports sleep/wake function
- Stand function for hands-free viewing and calls
- Precise cut-outs for speakers, camera, and ports
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 10.5 " |
| SKU | SAMTA810.521EW |
| EAN | 5056521432931 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This Executive Wallet case is made from high-quality premium faux leather and features a flip front cover to provide full screen protection. The fully functioning Smart Cover supports the device’s automatic sleep/wake feature, helping to conserve battery life. The case can also be folded into a stand for convenient hands-free viewing and calls. Precise cut-outs ensure full access to all controls, speakers, camera, and ports.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A8 10.5 2021 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A8 10.5 2021 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A8 10.5 (2021) Executi...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Hot Product
DICOTA D31854 tablet case 27.9 cm (11&...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
Recommended
Bouncepad Click Clear Case | Apple iPa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA810.521EW
|
T21-8093
|
T21-8098
|
D31854
|
TSS994GL
|
BP/CA/CLK/11/CL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Tech21
|
Tech21
|
Dicota
|
Targus
|
BOUNCEPAD
|
| Material |
Faux leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Plastic
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Folio case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
Cover case
|





