We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Tab A9 8.7 Kite Blue No Shoulder strap
SKU
SAMTA9KI-SS
- Specification:
- Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible, non-toxic and environmentally friendly
- Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
- Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
- Full access to all the devices ports and features
- No screen protector included (please purchase separately)
- Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
| Product main colour | Blue |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | SAMTA9KI-SS |
| EAN | 5056521480888 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
Specification:
•Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible, non-toxic and environmentally friendly.
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
•Made from heavy duty but lightweight EVA (Ethylene-vinyl acetate) material which is flexible, non-toxic and environmentally friendly.
•Cushioned edges and corners help to protect the device, camera and screen from accidental damage
•Integrated kickstands can be used for handsfree viewing
•Full access to all the devices ports and features
•No screen protector included (please purchase separately)
•Adjustable shoulder strap (model dependant and only included if stated in the description)
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | TAB A9 8.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | TAB A9 8.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Blue |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Tab A9 8.7 Kite Blue No Sh...
Login for pricing
|
Recommended
Mobilis Refuge 25.4 cm (10") Hols...
Login for pricing
|
Bestseller
Urban Armor Gear 981890114040 tablet c...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 Evo Max Hand Strap Cover Black
Login for pricing
|
New
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA9KI-SS
|
031014
|
981890114040
|
T21-8093
|
T21-8094
|
T21-8098
|
| Manufacturer |
JLC
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
Tech21
|
Tech21
|
Tech21
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Case type |
Bumper case
|
Holster case
|
Sleeve case
|
Bumper case
|
Cover case
|
Flip case
|





