We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Xcover 6 PRO Oxford Case Black
SKU
SAMXC6PROX
- Full back and side protection case with patterned back
- Thick, premium, flexible, shock-absorbing silicone
- Lightweight design with air-cushioned structure
- Helps protect against accidental drops and damage
- Precise cut-outs for all ports and functions
- Responsive side buttons for optimal operation
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMXC6PROX |
| EAN | 5056521454377 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This case provides full back and side protection with a patterned back that enhances grip and style. Made from thick, premium, flexible silicone, it offers excellent shock absorption to help protect your phone from accidental drops and everyday damage. The lightweight design features an air-cushioned structure for added impact protection, while precise cut-outs and responsive side buttons ensure full access to all ports, features, and controls.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Xcover 6 PRO |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Xcover 6 PRO |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
JLC Samsung Xcover 6 PRO Oxford Case B...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Bestseller
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 14 -...
Login for pricing
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 - Pin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMXC6PROX
|
77-80951
|
77-65304
|
77-85870
|
GL61PISA1609
|
MO61PISA1641
|
| Manufacturer |
JLC
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





