We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Samsung Xcover 7 Explorer Case
SKU
SAMXC7EXP
- Full back and side protection case
- Made from a dual-layer design, with a soft silicone inner shell and a polycarbonate exterior shell
- Anti-shock feature protects the phone from scratches, bumps, and accidental damage
- Precise cut-outs allow full access to all functionalities and ports
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Silicone |
| Product colour | Black |
| SKU | SAMXC7EXP |
| EAN | 5056521480307 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | Out of Stock |
The Samsung Xcover 7 JLC Explorer Case offers excellent protection for your phone with its dual-layer design. The inner shell is made of soft silicone, while the exterior is crafted from a durable polycarbonate shell for added strength. This case is designed to protect your phone from scratches, bumps, and accidental damage, while maintaining full access to all phone functions.
| Design | |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | XCOVER 7 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | XCOVER 7 |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
You may also be interested in
| Product |
JLC Samsung Xcover 7 Explorer Case
Login for pricing
|
Popular
Hama Crystal Clear mobile phone case 1...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 031009 mobile phone case Holst...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox React Series for Apple iPhone...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EvoLite for Galaxy A02s - Clear
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMXC7EXP
|
00177801
|
031009
|
77-80951
|
77-65304
|
T21-9235
|
| Manufacturer |
JLC
|
Hama
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
| Material |
Silicone
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
| Case type |
Shell case
|
Cover case
|
Holster case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





