We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC SAMTA9360RO tablet case 22.1 cm (8.7") Folio Black
SKU
SAMTA9360RO
- High-quality faux leather exterior
- Soft microfiber interior lining
- Elastic strap for secure closure
- Smart Cover supports sleep/wake function
- 360° rotating design for multi-angle viewing
- Hands-free viewing for videos and calls
- Precise cut-outs for speakers, camera, and ports
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Samsung |
| Maximum screen size | 8.7 " |
| SKU | SAMTA9360RO |
| EAN | 5056521463836 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This high-quality faux leather case features a soft microfiber interior to help protect your device from everyday wear. Secured with a durable elastic strap, it ensures your tablet stays safely closed. The fully functioning Smart Cover supports the automatic sleep/wake feature, while the unique 360-degree rotating design allows comfortable multi-angle, hands-free viewing for videos, reading, and calls. Precise cut-outs provide full access to all controls, speakers, camera, and ports.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Folio |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A9 8.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Folio |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Tab A9 8.7 |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
You may also be interested in
| Product |
JLC SAMTA9360RO tablet case 22.1 cm (8...
Login for pricing
|
Popular
Tech21 EVO MAX 25.9 cm (10.2") Bu...
Login for pricing
|
Hot Product
Tech21 EVO FLIP BLACK IPAD 7TH GEN 25....
Login for pricing
|
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
Recommended
Bouncepad Click Clear Case | Apple iPa...
Login for pricing
|
Bouncepad Click Clear Case | Apple iPa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SAMTA9360RO
|
T21-8093
|
T21-8098
|
TSS994GL
|
BP/CA/CLK/11/CL
|
BP/CA/CLK/10.2/CL
|
| Manufacturer |
JLC
|
Tech21
|
Tech21
|
Targus
|
BOUNCEPAD
|
BOUNCEPAD
|
| Material |
Faux leather
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Plastic
|
Plastic
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
N/A
|
Any brand
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Case type |
Folio case
|
Bumper case
|
Flip case
|
Sleeve case
|
Cover case
|
N/A
|




