We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVO231408 InfiniBand/fibre optic cable 3 m 2x LC OS2 Yellow
SKU
LVO231408
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- Length: 3 meter.
- Color: Yellow
- pre tested with test report
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | LVO231408 |
| EAN | 5704174319948 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Single mode fiber optic cable is suitable for enterprise network, Telecom rooms, server farms, cloud storage networks and any place where fiber jumper cables are needed. This cable is ideal for connecting 1G/10G/40G/100G Ethernet connections. It can transport data for up to 10km at 1310nm, or up to 40km at 1550nm. The single mode patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Connector(s) | LC - LC |
| Doesn't contain | Halogen |
| Features | |
| Fibre optic type | OS2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Certification | IEC, EIA TIA, Telcordia |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 1550 nm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certificates | |
| Certification | IEC, EIA TIA, Telcordia |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 42 g |
| Package weight | 43 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 43 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connector(s) | LC - LC |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVO231408 InfiniBand/fibre opt...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 2m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 3m LC-LC OM3 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 1m LC-LC OM3 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Lindy 2m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 2m LC-LC OM3 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVO231408
|
46341
|
46372
|
46370
|
46491
|
46371
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|



