We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVO231470 InfiniBand/fibre optic cable 3 m 2x LC OM3 Aqua colour
SKU
LVO231470
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LC-LC Multimode fibre cable duplex 3m OM3 50/125 LSZH
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- Color: Aqua
- Length: 3 meter
- pre tested with test report
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | LVO231470 |
| EAN | 5704174319986 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The 50/125µm OM3 multimode bend insensitive fiber optic cable is less attenuation when bent or twisted compared with traditional optical fiber cables and this will make the installation and maintenance of the fiber optic cables more efficient. This 50/125 OM3 multimode fiber optic cable is ideal for connecting 10G SR, 10G LRM, SFP+ transceivers etc. for 10G/40G/100G Ethernet connections and is the preferred fiber specification for 10G Ethernet connections. The multimode patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Connector(s) | LC - LC |
| Doesn't contain | Halogen |
| Features | |
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Certification | IEC, EIA, TIA, Telcordia |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certificates | |
| Certification | IEC, EIA, TIA, Telcordia |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 174 mm |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 174 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Connector(s) | LC - LC |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVO231470 InfiniBand/fibre opt...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 2m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 3m LC-LC OM4 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Lindy 3m LC-LC OM3 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Bestseller
Lindy 1m LC-LC OM3 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 2m LC-ST OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVO231470
|
46341
|
46342
|
46372
|
46370
|
46491
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|



