We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVT551020 cable tie Tear-off cable tie Nylon White 100 pc(s)
SKU
LVT551020
- For Ø 35 mm bundle
- Temperature: -40°C to 85°C
- Nylon 66
- 94V-2 Certified
- 18 kg pull strength
| Type | Tear-off cable tie |
|---|---|
| SKU | LVT551020 |
| EAN | 5704174317739 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Fasteners that bundle your cables and wires together to keep them organized and provide strain relief to prevent damage.
| Features | |
|---|---|
| Type | Tear-off cable tie |
| Maximum bundle diameter | 3.5 cm |
| Identification tag | No |
| UL 94 flammability standard | V2 |
| Material | Nylon |
| Terminal grip diameter range | 3 - 35 mm |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 150 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 10 g |
| Thickness | 3.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Length | 150 mm |
| Height | 0.2 mm |
| Depth | 150 mm |
| Weight | 9 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 100 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lanview LVT551020 cable tie Tear-off c...
Login for pricing
|
Hot Product
Cables Direct CT-368B cable tie Nylon...
Login for pricing
|
Cables Direct CT-300SIL cable tie Ladd...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct CTR-200B cable tie Ladde...
Login for pricing
|
New
Cables Direct CT-300W cable tie Beaded...
Login for pricing
|
Popular
Tripp Lite P350-10N-10 Hook-and-Loop C...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVT551020
|
CT-368B
|
CT-300SIL
|
CTR-200B
|
CT-300W
|
P350-10N-10
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Tripp Lite
|
| Type |
Tear-off cable tie
|
N/A
|
Ladder cable tie
|
Ladder cable tie
|
Beaded cable tie
|
Hook & loop cable tie
|





