LG 49XS4P-B.AEK Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7
SKU
49XS4P-B
Login for pricing
In Stock: 62 available
49", 1920 x 1080 (FHD), 16 : 9, 60 Hz, 178 x 178, web OS 6.0 , 1092.7 x 626.4 x 83.5 mm, Black
  • UL Verified Display Anti-discoloration Characteristics
  • Portrait / Landscape
  • Space Efficiency
More Information
SKU 49XS4P-B
EAN 8806096166208
Manufacturer LG
Availability In Stock
Attract Passing Customers with a Bright Display Presented Through a Window
World’s First UL Verification for Display Anti-Discoloration Characteristics
Window-facing Display
Brightness Beyond the Window
High-performance with webOS 6.0
Remotely Managed, Real-time Mastery (Content Manager)
Wide Range of Operating Temperature
The XS4P can be used under a wide range of operating temperature from 0℃ to 40℃.
Conformal Coating
Upgraded Quite Mode
Professional Content Partners
Pairing the XS4P Series with LG SW solutions would enhance its utilization.
Convenient Installation with Calculated Precision
Display
LED backlightYes
Panel typeIPS
Display number of colours1.07 billion colours
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal124.5 cm (49")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness4000 cd/m²
HD typeFull HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1300:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Panel life50000 h
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Haze rate3%
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A
Remote (IR) output1
Remote (IR) input1
DisplayPorts out1
USB portYes
DisplayPorts in1
RS-232CYes
Infrared data portYes
DisplayPorts quantity2
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI-D ports quantity1
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designDigital signage flat panel
Placement supportedOutdoor
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)9 mm
Bezel width (side)6.5 mm
Bezel width (bottom)9 mm
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeRetail
Operating hours (hours/days)24/7
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages22
HDCPYes
HDCP version1.4
Panel life50000 h
Power
Heat dissipation1177 BTU/h
Power consumption (max)375 W
Power consumption (off)0.5 W
Power consumption (typical)345 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedWebOS
Internal memory16 GB
Operating system version6.0
Weight & dimensions
Display width1092.7 mm
Display depth83.5 mm
Display height626.4 mm
Display weight20.8 kg
Packaging data
Package width1181 mm
Package depth725 mm
Package height212 mm
Package weight25.3 kg
Remote control includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Remote control includedYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
USB connector typeUSB Type-A
Panel typeIPS
DisplayPorts out1
DisplayPorts in1
Introduction year24
Thin Client
Internal memory16 GB
Features
Suitable for outdoor useYes
Heat dissipation (max)1279 BTU/h
Other features
Power consumption (max)375 W
Display technologyLED
Bezel width (top)9 mm
Bezel width (side)6.5 mm
Bezel width (bottom)9 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 49XS4P-B.AEK Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7
Hot Product
LG 49XS4P-B.AEK Signage Display Digita... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing
Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0
Bestseller
Samsung OM55N-S Digital signage flat p... Login for pricing
LG 55VH7J Signage Display Panorama design 139.7 cm (55") 700 cd/m² Full HD Black 24/7 LG 55VH7J Signage Display Panorama des... Login for pricing
Samsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 3000 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 5.0 24/7
New
Samsung OM55B Digital signage flat pan... Login for pricing
LG 22XE1J Signage Display Digital signage flat panel 54.6 cm (21.5") Wi-Fi 1500 cd/m² Full HD Black Built-in processor WebOS 24/7 LG 22XE1J Signage Display Digital sign... Login for pricing