LG 55UM767H hospitality TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD 380 cd/m² Smart TV Grey 20 W
SKU
55UM767H
Login for pricing
In Stock: 49 available
55", 4K UHD, 3840 x 2160 px, 380 nit, 1236 × 771 × 303 mm, 18.2 kg
  • Pro:Centric Cloud
  • Pro:Centric Direct
  • Pro:Idiom
More Information
Product colour Grey
Display diagonal 55 "
SKU 55UM767H
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
4K UHD Smart TV with Pro:Centric Cloud
Pro:Centric Cloud
Pro:Centric Direct
Slim Depth for a Sleek Look
SoftAP
Hotel Mode
(Public Display Mode)
Voice Recognition
Display
Display diagonal139.7 cm (55")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Display brightness380 cd/m²
Screen shapeFlat
Display diagonal (metric)139 cm
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Native aspect ratio16:9
Design
Product colourGrey
Frameless designNo
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
On/off switchYes
Performance
Tuner typeAnalog & digital
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Game modeYes
Energy saving modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Apple AirPlay 2 supportNo
Hospitality features
USB cloningYes
Teletext functionYes
Content management solutionLG Pro:Centric
Hotel modeYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity0
RF ports quantity2
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Ethernet LANYes
USB 2.0 ports quantity1
Digital audio optical out1
Audio
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Built-in subwooferNo
Sound modesAI Sound
Web browserYes
Bluetooth profilesA2DP
Power
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)111.2 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)128 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours76 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours100 kWh
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)1236 mm
Depth (with stand)303 mm
Height (with stand)771 mm
Weight (with stand)18.2 kg
Width (without stand)1236 mm
Depth (without stand)29.7 mm
Height (without stand)716 mm
Weight (without stand)15 kg
Packaging data
Package width1360 mm
Package depth152 mm
Package height810 mm
Package weight19.3 kg
Packaging content
Cables includedAC
Desktop standNo
Technical details
Sustainability complianceYes
Warranty period2 year(s)
Compliance certificatesCE
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Other features
Frameless designNo
RS-232C ports1
Energy efficiency scaleA to G
Warranty period2 year(s)
Sustainability
Sustainability complianceYes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 55UM767H hospitality TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD 380 cd/m² Smart TV Grey 20 W LG 55UM767H hospitality TV 139.7 cm (5... Login for pricing