LG 55UN640S Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") Wi-Fi 300 cd/m² 4K Ultra HD Blue WebOS
SKU
55UN640S
Login for pricing
In Stock: 452 available
55" 4K UHD 3840 x 2160, 300 nits, HDR 10 Pro, DVB-T2/C/S2, Wi-Fi, Bluetooth, Hotel Mode, Soft AP, BEACON, webOS22
  • Brightness(Typ.) : 300 nits
  • Resolution : ULTRA HD (3,840 x 2,160)
  • Improved Design with Slim Depth
  • webOS-based High Performance
  • Easy Content Management / Group Management
  • SuperSign Control+ (Free version) / CMS Compatibility
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 55UN640S
EAN 8806084506689
Manufacturer LG
Availability In Stock
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
High-Performance with
LG webOS22
Embedded Content & Group Management
Versatile Content Management with LG SuperSign CMS
Easy Group Control
Compatible with AV Control Systems
Display Power Management Support
Real-Time LG ConnectedCare Service
Display
TouchscreenNo
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
Number of speaker outputs1
RS-232CYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity1
RF input2
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.28 cm
Bezel width (side)1.28 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Product colourBlue
Panel mounting interface300 x 300 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
TV tuner integratedYes
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
BrowsingYes
Hotel modeYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (max)155 W
Power consumption (typical)128 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours79 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours88 kWh
Computer system
Operating system installedWebOS
Operating system versionwebOS 22
Weight & dimensions
Width (with stand)1235 mm
Height (with stand)772 mm
Depth (with stand)232 mm
Weight (with stand)14.2 kg
Display width1235 mm
Display depth57.5 mm
Display height715 mm
Display weight14 kg
Packaging data
Package width1360 mm
Package depth162 mm
Package height810 mm
Package weight19 kg
Remote control includedYes
Remote control typeS-con
Cables includedPower
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Remote control typeS-con
Cables includedPower
Technical details
VESA mountingYes
Teletext functionYes
Cable lock slot typeKensington
Stand includedYes
Weight (with stand)14.2 kg
Thin Client
Other features
Teletext functionYes
Cable lock slot typeKensington
Hotel modeYes
Width (with stand)1235 mm
Power consumption (max)155 W
Height (with stand)772 mm
Depth (with stand)232 mm
BluetoothYes
Bezel width (top)1.28 cm
Bezel width (side)1.28 cm
Bezel width (bottom)1.99 cm
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 55UN640S Signage Display Digital signage flat panel 139.7 cm (55") Wi-Fi 300 cd/m² 4K Ultra HD Blue WebOS
Bestseller
LG 55UN640S Signage Display Digital si... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&... Login for pricing