LG 65UA751C hospitality TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W
SKU
65UA751C
Login for pricing
In Stock: 411 available
Smart TV LED 65UA751C 65", 4K Ultra HD
  • Resolution : 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Google Cast
  • AirPlay
  • Netflix
More Information
SKU 65UA751C
EAN 8806096511558
Manufacturer LG
Availability In Stock
4K UHD, Vibrant Viewing in Ultra High Resolution
Get Total Connectivity from Your TV
Easily Accessible to Netflix Application
Slim Depth for a Sleek Look
Display
Display diagonal165.1 cm (65")
HD type4K Ultra HD
Display resolution3840 x 2160 pixels
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Design
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 200 mm
Stand typeLegs stand
Performance
Tuner typeAnalog & digital
Analog signal format systemPAL, SECAM
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TVYes
Operating system installedWebOS
Internet TVYes
Teletext functionYes
Sleep timerYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro)
Hospitality features
Teletext functionYes
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
RS-232 ports1
Ethernet LANYes
Digital audio optical out1
Common interface (CI)Yes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Audio
RMS rated power20 W
Network
Ethernet LANYes
Wi-FiYes
Power
Energy consumption (SDR) per 1000 hours100 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours152 kWh
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)1455 mm
Depth (with stand)269 mm
Height (with stand)904 mm
Weight (with stand)16.7 kg
Width (without stand)1455 mm
Depth (without stand)67.9 mm
Height (without stand)841 mm
Weight (without stand)16.5 kg
Packaging data
Package width1580 mm
Package depth162 mm
Package height950 mm
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 65UA751C hospitality TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Black 20 W LG 65UA751C hospitality TV 165.1 cm (6... Login for pricing