We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 12 Way UK Mains Sockets, Vertical PDU with Commando Plug
SKU
29999
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12 Way UK Mains Sockets, Vertical PDU with Commando Plug
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | 29999 |
| EAN | 4002888299992 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Out of Stock |
- 12 UK mains sockets - 3m Mains Cable with IEC 60309 Commando plug - Integral On/Off switch - Colour: Black
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Three-phase |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | BS5733 |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Power |
| Certification | BS5733 |
| Surge protection | Yes |
| Management features | |
| Management platform | IEC |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Power |
| Power | |
| Maximum power | 4000 W |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Height | 830 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
Lindy 12 Way UK Mains Sockets, Vertica...
Login for pricing
|
Hot Product
Lindy 8 Way UK Mains Sockets, Vertical...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 10 Way UK Mains Sockets, Vertica...
Login for pricing
|
Lindy 12 Way UK Mains Sockets, Vertica...
Login for pricing
|
Recommended
Lindy 10 Way UK Mains Sockets, Vertica...
Login for pricing
|
Bestseller
CyberPower PDU20BHVIEC12R power distri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
29999
|
29997
|
29982
|
29983
|
29986
|
PDU20BHVIEC12R
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
CyberPower
|
| AC outlets quantity |
12
|
8
|
10
|
12
|
10
|
12
|





