We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech USB Unifying Receiver
SKU
910-005235
- Universal: Easily connect up to 6 compatible Logitech keyboards and computer mice to one laptop – without the hassle of multiple USB receivers, on Windowas as well as on Mac
- Powerful, reliable, wireless connection: Connect up to 10 metres (33 feet) away with virtually no delays or dropouts between your cordless PC mouse, keyboard and computer
- Unifying Receiver: You can leave the mini-receiver in your notebook, so there's no need to unplug it when you move around
- Multi-Device: With your Unifying receiver plugged into your laptop or Macbook, use it with a wireless ergonomic verticle mouse or trackball in the office, and with your optical gaming mouse and keyboard at home
| Device type | Mouse / Keyboard |
|---|---|
| Product type | USB receiver |
| SKU | 910-005235 |
| EAN | 5715063034071 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | In Stock |
Plug it. Forget it. Add to it. The tiny Logitech Unifying receiver stays in your notebook, so there's no need to unplug it when you move around. Connects up to six Unifying devices to your computer so you can easily add a compatible mouse or keyboard – without the hassle of multiple USB receivers. Advanced 2.4 GHz wireless technology provides a powerful, reliable connection up to 33 feet (10 meters) away with virtually no delays or dropouts.
| Mouse | |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Weight | 1.23 g |
| Product colour | Black |
| Product type | USB receiver |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.23 g |
| Width | 9 mm |
| Depth | 6 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 16 g |
| Package width | 101.9 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 16 mm |
| Batteries included | No |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Other features | |
| Weight | 1.23 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 201 mm |
| Master (outer) case length | 249 mm |
| Master (outer) case height | 136 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.13 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Logitech USB Unifying Receiver
Login for pricing
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Mouse M235
Login for pricing
|
Hot Product
DELL USB Optical Mouse - MS111 - black
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Wireless Mouse M185
Login for pricing
|
Recommended
Logitech Wireless Mouse M185
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-005235
|
AMW50EU
|
910-002496
|
570-11147
|
910-002235
|
910-002236
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Targus
|
Logitech
|
DELL
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
N/A
|
N/A
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Device interface |
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|





