We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Makita BL1850B industrial rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion) 5000 mAh 18 V
SKU
BL1850B
Login for pricing
In Stock:
2 available
Makita BL1850B, 5000 mAh, 90 Wh, Lithium-Ion (Li-Ion), 18 V, Black, 1 pc(s)
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| SKU | BL1850B |
| EAN | 0088381459129 |
| Manufacturer | Makita |
| Availability | In Stock |
Makita BL1850B. Number of batteries included: 1 pc(s). Battery capacity: 5000 mAh, Battery capacity: 90 Wh, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery voltage: 18 V, Product colour: Black
| Features | |
|---|---|
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery voltage | 18 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 62 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Makita BL1850B industrial rechargeable...
Login for pricing
|
Origin Storage Dell Battery 4 Cell 68WHR
Login for pricing
|
Origin Storage Dell Battery 4 Cell 52W...
Login for pricing
|
Hot Product
Origin Storage Dell Battery Latitude 4...
Login for pricing
|
Recommended
Origin Storage DELL BATTERY PRECISION...
Login for pricing
|
Bestseller
Origin Storage Dell Battery Latitude 4...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL1850B
|
C7J70
|
HRGYV
|
1K2CF
|
M59JH
|
75X16
|
| Manufacturer |
Makita
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Battery technology |
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
5000mAh to 6000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|
6000mAh to 7000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|




