Manhattan DisplayPort 1.2 to HDMI Active Adapter, 4K@60Hz, 15cm, Male to Female, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty, Equivalent to DP2HD4K60S
SKU
153713
Login for pricing
In Stock:
58 available
DisplayPort 1.2 to HDMI Active Adapter, 4K@60Hz, 15cm, Male to Female, DP With Latch, Black, Not Bi-Directional, Three Year Warranty, Equivalent to DP2HD4K60S
- Easily converts a DisplayPort signal to an HDMI signal
- Resolutions up to Ultra-High-Definition (UHD) 4K@60Hz (3840×2160)
- Active converter; supports graphic cards with DP and DP++ output
- Allows you to add a second HDMI display using an available DP port
- Supports display modes Extended or Mirror on Windows®
- Supports digital audio up to 7.1 channel surround sound
- Built-in, sturdy 15 cm (6 in.) cable
- Compliant with DisplayPort 1.2 specification
- Bus powered: no external power supply needed
- Latching DisplayPort connector to provide a secure connection
- Portable, compact, lightweight design to easily fit into a laptop bag pocket
- HDCP 1.4 compliant
- Plug-and-play installation; Windows® and Linux® compatible
| SKU | 153713 |
|---|---|
| EAN | 0766623153713 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
4K DisplayPort to HDMI Adapter - easily connect a DisplayPort PC to an HDMI display
The Manhattan 4K@60Hz Active DisplayPort to HDMI Adapter enables you to connect a DisplayPort-equipped desktop computer to an HDMI display. It is compatible with DisplayPort 1.2 & HDMI 4K@60Hz to support video resolutions up to Ultra HD (4K) as well as the accompanying digital audio up to 7.1 channel surround sound. It is also backward compatible with previous DisplayPort revisions 1.0/1.1 with support for resolutions up to 1080p. If your computer’s HDMI port is already in use, you can start multi-tasking by connecting a second HDMI display to an available DisplayPort port.
The benefits of an active adapter over a passive one - also great as gaming adapter.
Maximum compatibility
Maximum compatibility
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.2 |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Housing material | Plastic |
| AWG wire size | 28 |
| Compatible operating systems | Windows 7/8.1/10/11, Linux |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Certification | CE FCC RoHS REACH UKCA |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 238 mm |