We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect FIB8840015 InfiniBand/fibre optic cable 1.5 m SC Yellow
SKU
FIB8840015
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Optical Fibre Cable, SC-SC, Singlemode, Simplex, OS2 (Yellow) 1.5m
- Designed for Data Centers, Industry and Computer Centers
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) and flame retardant
- RoHS compliant
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| SKU | FIB8840015 |
| EAN | 5706998781444 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Out of Stock |
Single mode fiber optic cable is suitable for enterprise network, Telecom rooms, server farms, cloud storage networks and any place where fiber jumper cables are needed. This cable is ideal for connecting 1G/10G/40G/100G Ethernet connections. It can transport data for up to 10km at 1310nm, or up to 40km at 1550nm. The single mode patch cords are manufactured using LSZH cables which conform to IEC, EIA TIA or Telcordia standards.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 1.5 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Fibre optic type | OS2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | SC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 1.5 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector polish type | APC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Cable diameter | 2 mm |
| Weight | 40 g |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect FIB8840015 InfiniBand/fib...
Login for pricing
|
Popular
Lindy 2m LC-LC OM2 50/125 Fibre Optic...
Login for pricing
|
Bestseller
Cables Direct FB2S-LCLC-100Y fibre opt...
Login for pricing
|
New
Cables Direct FB2S-LCLC-010Y fibre opt...
Login for pricing
|
Cables Direct FB3M-LCST-010D InfiniBan...
Login for pricing
|
Recommended
Cables Direct FB3M-LCLC-010D InfiniBan...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FIB8840015
|
46481
|
FB2S-LCLC-100Y
|
FB2S-LCLC-010Y
|
FB3M-LCST-010D
|
FB3M-LCLC-010D
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
LC/UPC
|
LC/UPC
|




