Microconnect USBEXT60M network extender Network transmitter & receiver Black
SKU
USBEXT60M
- Fully compliant with USB1.1 specification
- USB Port can be extended up to 60m with standard CAT5e UTP patch cable
- Works plug and play-no software driver required
- Easy installation, works fully transparent, no software driver required
- Support digital camera, printer, scanner, keyboard and mouse etc.
- System requirements: Microsoft Windows 98/2000/XP/Vista/Win7, Mac os v9.0 or higher
| SKU | USBEXT60M |
|---|---|
| EAN | 5704327258469 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0 |
| Type | Network transmitter & receiver |
| Maximum transfer distance | 60 m |
| Cable types supported | Cat5 |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 ports quantity (transmitter) | 1 |
| RJ-45 ports quantity (receiver) | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 24 mm |