Philips 27B2N3500J/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 2K LCD Black
SKU
27B2N3500J/00
Login for pricing
In Stock: 420 available
Business Monitor 27B2N3500J LCD monitor
More Information
SKU 27B2N3500J/00
EAN 8721038002294
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Built-in stereo speakers for multimedia
HDMI ensures universal digital connectivity
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Smart Link Sync: Matches primary display on second screen
Speed through daily tasks in comfort with this monitor's SoftBlue technology, Quad HD resolution, and 120Hz refresh rate. Not to mention, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor's feature list.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Pixel density109 ppi
DDC/CIYes
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)125%
HD type2K
Display technologyLCD
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Horizontal scan range30 - 190 kHz
Vertical scan range48 - 120 Hz
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Supported graphics resolutions2560 x 1440
Supported video modes1440p
Backlight typeW-LED
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1500:1
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)114%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68.6 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.4/2.2
Technical details
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT
Doesn't containPVC/BFR
Compliance certificatesCB
Power supply typeInternal
Weight (with stand)6.23 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
PivotYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)11.28 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours16 kWh
Operational conditions
Non-operating altitude0 - 12192 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
Width (with stand)615 mm
Depth (with stand)146 mm
Height (with stand)539 mm
Weight (with stand)6.23 kg
Weight (without stand)4.56 kg
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.12 kg
Packaging data
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.12 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Doesn't containPVC/BFR
Other features
Compliance certificatesCB
Height (without stand)361 mm
Depth (without stand)46 mm
Width (without stand)615 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 27B2N3500J/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 2K LCD Black